This website uses cookies. By navigating around this site you consent to cookies being stored on your machine


An evening of celebration

Sally Topping receives the award for Best Business Apprentice
Apprentices from our Warton Unit recently attended the annual Apprentice Awards evening at Preston North End Football Ground

Celebrating achievements

The evening celebrated the achievements of the first and final year apprentices who have excelled in both the workplace and in their further education programmes.  The award winners were presented with a glass memento and a certificate to celebrate their achievement.

A family affair

The apprentices, along with members of their family, were given an inspirational talk by our Military Liaison Executive Drew Steel. Drew‘s speech, ‘Opportunity, Choice and Luck, showed what individuals are able to achieve if they give themselves the opportunities, make informed choices and have a bit of luck.

A new Award

As well as apprentices receiving awards, this year saw the introduction of the ‘Learners Voice Award’.  This gives apprentices the opportunity to vote for the area of the business that has given exceptional support to the Apprenticeship Programme.  There were three winners this year:  MEST; F-35 S430 building and Investment and Infrastructure Projects.

The evening came to a close with Managing Director Chris Boardman asking the audience to aim high and achieve what they know is possible.

Our Award winners

First Year Awards
Best 1st Year Fitting Apprentice – Lee Cartmell
Best 1st Year Technician – Thomas Wood
Best 1st Year Machining Apprentice – Jack Kippax-Davis
1st Year Apprentice of the Year – John Taylor
1st Year Electrician Apprentice – Andrew Watt
1st Year Aircraft Fitting – David Charnley
1st Year Business Apprentice – Rebecca Langtree
1st Year Highly Commended – Lucy Norris, Alicia Humphries and William McCaffrey

Final Year Awards
Final Year Commended – Bradley Hodgeson, Stephen Matthews and Adam Buffrey
Best Machinist – Sam Robinson
Best Business Apprentice – Sally Topping
Best Technician Apprentice – Rebecca Wolfenden
Best Fabricator – Sam Boyers
Best Fitting Apprentice – Adam Cooper-Smith
Final Year Apprentice of the Year – Sally Topping

Performance Awards
Best BTEC National Diploma – Matthew Wilson
Best BTEC Higher National Diploma – Stephen Matthews
Apprentice in Engineering Award – Rebecca Clamp
Apprentice in Engineering Merit Award – Andrew Fisher
Apprentice in Business Award – Olivia Whiteley
Apprentice in Manufacturing Awards – James Taylor

The Learners Voice Award
Kevin Farnworth and Jane Thompson for MEST
Katie Travers and Andy Higgins for F-35 S430 building
Gareth Fisher and Christian Holt for Investment and Infrastruc